Presented to the Province in 1972 by C Ewan McIntyre of Old Glenalmond CC.



Winners

Year Club Skip Third Second Lead
1971/72 Glasgow Schools
1972/73 Glasgow Young Curlers (GYCC)
1973/74 Carmunnock & Rutherglen Bob Kelly Leslie Ingram-Brown Ian Coutts Jane Henderson
1974/75 Carmunnock & Rutherglen Bob Kelly Leslie Ingram-Brown Ian Coutts Jane Henderson
1975/76 Carmunnock & Rutherglen Bob Kelly
1976/77 Carmunnock & Rutherglen Ken Horton
1977/78 Glasgow Young Curlers (GYCC) Michael Mackey Keith Douglas Robin Shand Alan McGuiness
1978/79 Carmunnock & Rutherglen Jim Stirling Alistair Govan John Pearson Ronnie Peat
1979/80 Clarkston Bob McBeath Roy Paterson James Crighton Duncan MacDougall
1980/81 Glasgow Young Curlers (GYCC) Stuart Gilmour David Frank Bruce Jenkins Fiona Kyd
1981/82 Carmunnock & Rutherglen Stephen Cullen Stuart Lambie Robin Shand John Pearson
1982/83 Scottish Ice Rink John Bennie Alan Stephen John Moodie
1983/84 Glasgow XX Harry Levick Leslie Ingram-Brown Malcolm Campbell Ken Orr
1984/85 Glasgow XX Harry Levick Jock Henderson Malcolm Campbell Ken Orr
1985/86 Scottish Ice Rink Alex Filshie Judy MacKenzie Willie Paterson Bob Paterson
1986/87 Glasgow Ladies Morag Henderson Margaret Cameron Alison McDermid Miranda MacLean
1987/88 Carmunnock & Rutherglen Bruce Jenkins Mark Shannon Douglas Reid Gordon Buchanan
1988/89 Phoenix Hugh Stewart Lennox Lindsay John Donaldson Bob Tait
1989/90 Carmunnock & Rutherglen Bruce Jenkins Mark Shannon Douglas Reid Gordon Buchanan
1990/91 Carmunnock & Rutherglen Bruce Jenkins Mark Shannon Gordon Buchanan Alison Cron
1991/92 Beechnuts
1992/93 Pollok Gordon Deakin Bill Skeoch Ian Addison Bert Addison
1993/94 Glasgow Young Curlers (GYCC) Crawford Copstick Ronnie Ogilvie Bruce Lindsay Willie Shaw
1994/95 Carmunnock & Rutherglen Bruce Jenkins Hugh Stewart Jack Steven Norma Steven
1995/96 Crossmyloof Bill Marshall Bill Coutts Ian Cameron Tony Atkins
1996/97 Minerva Kenneth Ronald Stephen McClymont Graham Manson Roddy Angus
1997/98 Beechnuts Stuart Horne Willie Hendry Margaret Brown Liz Hendry
1998/99 No Ice
1999/2000 Giffnock Alistair Kerr N Young John Glen Fergus Corbett
2000/01 Old Glenalmond James Higgins David Primrose Ian Wylie Allan Angus
2001/02 Carmunnock & Rutherglen Ken Horton Bruce Jenkins Alan Thomson Michelle Simpson
2002/03 Carmunnock & Rutherglen Ken Horton Bruce Lindsay Alan Thomson Gordon Nicholl
2003/04 Carmunnock & Rutherglen Ken Horton Bruce Lindsay Alan Thomson Gordon Nicholl
2004/05 Carmunnock & Rutherglen Ken Horton Bruce Lindsay Alan Thomson Gordon Nicholl
2005/06 Carmunnock & Rutherglen Ken Horton Tony Sinclair Alan Thomson Gordon Nicholl
2006/07 Dumbreck Ladies Elaine Semple Jean McMaster Pat Ross Anne Smillie
2007/08 Cathcart Castle Iain MacLeod Jim Fisher Alan McWatters Anne Gordon
2008/09 Carmunnock & Rutherglen Gregory Gardner Ross Thompson Richard Gardner Adele Walczack
2009/10 Crossmyloof Jean McMaster Ranald Finlay Tony Atkins David Black
2010/11 Glasgow XX Grant McGregor Alan Sloan David Sillito Ian Taylor
2011/12 Drystanes Drew Fulton John Fingland Bill Chalmers Jack Pearson
2012/13 Carmunnock & Rutherglen Hugh Stewart Gordon Crawford David Horton Robin Shand
2013/14 Carmunnock & Rutherglen Brian Hudson Jack Steven Robin Shand Corinne Shand
2014/15 Crossmyloof Gordon Lyon Robin Dale Jean McMaster Carol Lyon
2015/16 Drystanes William Johnston Drew Fulton Craig Thomson Callum Croall
2016/17 Drystanes Drew Fulton Alan Lindsay Ian Munro Colin Semple
2017/18 Glasgow XX Ian Dalgleish David Sillito Alan MacDonald Lindsay Dempster